24H Daytona a vítězný tým Extreme Speed Motorsports – vůz Ligier JSP2-Honda

Motorsport / Okruhy

24H Daytona: Triumfoval Ligier týmu ESM

Skončil 54. ročník vytrvalostní klasiky Rolex 24H Daytona. Díky vítězství vozu Ligier-HPD týmu ESM (Extreme Speed Motorsports) poprvé vyhrálo v Daytoně auto specifikace LMP2. Vozy Corvetette získaly double-vítěztví ve třídě GTLM před třetím Porsche.

Průběh závodu, který se naštěstí po promoklé kvalifikaci odjel na suchu, byl v režii vozů třídy P, které bojovaly o celkové vítězství. Až do konce závodu byly pouze tři ve stejném kole a mezi nimi se také rozdělovaly pozice na pódiu. A na konci se podařilo brilantní celkové vítězství týmu ESM s vozem Ligier JSP2-Honda – první vítězství LMP2ky v Daytoně vůbec.

Ve třídě GTLM se kandidáti na vítězství zdecimovali sami. Oba vozy Ford GT brzy vyřadily ze závodu technické problémy. Jeden vůz BMW M6 GTLM narazil do bariéry, Porsche s piloty Pilet, Tandy a Estre vyřadilo v poslední třetině závodu poškození hnacího hřídele. V poslední hodině závodu bylo pouze pět vozů v jednom kole: Corvette (Garcia, Magnussen a Rockenfeller), Corvette (Gavin, Milner a Fässler), Porsche (Bamber, Makowiecki a Christensen), Ferrari (Pier Guidi, Premat, Serra a Rojas) a BMW (Auberlen, Werner, Farfus a Spengler).

Třída GTLM a vítězné double vozů Corvette C7.R,

Třída GTLM a vítězné double vozů Corvette C7.R, rozdíl 0,034 sekundy

Opravdové finále se odehrálo v posledních kolech, když kralovaly na trati již jen dva vozy Corvette C7.R a získaly double-vítězství, když s neuvěřitelných rozdílem 0,034 sekundy zvítězili Gavin, Milner a Fässler. O další cca 12 sekund dojelo třetí Porsche 911 RSR (Bamber, Makowiecki a Christensen).

Ve třídě GTD byl po celých 24 hodin tuhý boj různých vozů, ale nakonec se k vítězství prokousalo Audi R8 LMS GT3 týmu Magnus Racing (Potter, Lally, Seefried a Rest).