Honza Hladík Porsche GT3

Motorsport / Okruhy

Klettwitz hostilo další díl Carboniacupu v Německu

Letošní Carboniacup se přehoupl do druhé poloviny sezóny a tentokrát na jezdce čekal okruh Lausitzring, kde se na klopených zatáčkách zdejšího okruhu u Klettwitz jel kdysi i závod slavné IndyCar. Nově areál okruhu provozuje firma Dekra, jenž ho před časem pro vývoj a testování aut zakoupila. Tentokrát se jako součást Carboniacupu nejela skupina B6, tedy Fiat Abarth 500 Cup se slovenskými jezdci, s těmi se uvidíme až na příštím předposledním letošním závodě na Slovakiaringu. Jezdce při závodech na německé trati trápila především nerovnost tratě a tím vzniklé technické potíže strojů a také unikající olej z některých vozů a tak byly v pohotovosti traťoví komisaři a pro některé jezdce pak závod skončil trochu nešťastně předčasně.

Skupina A patří, co se týká vozů a jezdců, k té vůbec nejvíce obsazované třídě Carboniacupu a jinak tomu nebylo ani tady v Lausitzu. Ve skupině A1 do 1600 zvítězil domácí Nico Dauerer s VW Golf, před Jiřím Mikou na Citroenu Saxo VTS a Matějem Chabrem s dalším VW Golf. V A2 do 2000ccm zvítězil opět domácí pilot Jan Teuser s Hondou CRX, před Pavlem Zemanem na Mazdě RX8. Celkem desetičlenná bitva se odehrála v A3 do 3000ccm, zvítězil v ní Walter Forster, před Olafem Haeusnerem na BMW M3 a třetí skončil polský jezdec Adam Baczynski s Porsche 944 S2. Günter Stubenrauch z Německa na VW Scirocco pak zvítězil ve skupině A7 pro dvoulitry s většími úpravami vozů, stříbrný skončil Jiří Sedlák s Hondou S2000. V A8 zvítězil osamocený Petr Krejsa s Meganem Trophy a nad 3500ccm neboli A9 projel vítězně cílem Lukáš Urban s Ultimou GTR, před Honzou Hladíkem na Porsche GT3 ze Sape Cars.

Luboš Sázava – Porsche 911

Skupina B sériových cestovních aut čítala tentokrát pouze jedenáct jezdců. Ve skupině B2 zvítězil v souboji dvou vozů Honda Type R Aleš Göllner, před Němcem Christianem Arnoldem. Skupinu B3 do 3000ccm vyhrál Zdeněk Čurda s BMW M3, když porazil Jiřího Švece s Porsche 944 a Petra Moučku na BMW M3. Ve třiapůllitrech zvítězil Radek Zimmer na Lotusu Exige. Nejsilnější skupina B5 oslavila vítěze Boška Tripalo s Porsche 911, stříbrný podest obsadil s dalším Porsche Luboš Sázava a bronz putoval do rukou Ing. Luboše Nebřenského s Mercedesem AMG GT.

Szymon Urbaniak (PL) Performer

Skupina C1 opět patřila velmi rychlým Performerům do 1400ccm, kde zvítězil letos již podruhé Polák Szymon Urbaniak, před Karlem Heinzem Matzingerem z Rakouska, tedy bývalým mistrem Rakouska v cestovních vozech a pravidelného účastníka SCC. V Caterhamech C3 do 1600ccm dokázal zvítězit Ondřej Hejduk, před Michalem Vítkem a Jakubem Kirchnerem. Celkem zde dojelo 7 vozů. Jan Mareček s KTM X-Bow pak zvítězil ve skupině C4, když za jeho zády skončil Tomáš Voldřich i Jakub Křeček.

Absolutně nejrychlejší čas závodu zde zajel Szymon Urbaniak, který si tímto odnesl do svého stálého držení i velký putovní pohár, jelikož splnil podmínku zajetí absolutího času celkem 3x. Na příští závod na Slovesku tedy bude připraven další putovní pohár.

Formulové monoposty skupiny D okořenil svým startem z poslední pozice Honza Rieger s Glorií C8F Evo, který v prvním kole doslova přeletěl kus startovního pole vpřed, bohužel tentokrát tolik štěstí neměl a z technických důvodů nakonec závod nedokončil.

Danny Luderer (D) HKC Racing Most

Při svém prvním startu tak zvítězil v D1 pro 1400ccm s motocyklovými motory nováček teamu Racing Engineering jezdec Jan Matyáš na své Glorii, který si svou první jízdou vedl mistrovsky a počínal si se zajetými časy jednotlivých kol jako velmi zkušení ostatní jezdci. Druhé a třetí místo obsadili Němci Markus Dietze a Martin Walther na vozech formule BMW. D2 patřila domácímu Jensi Kautemu s MT77. V D3 do 1600ccm kraloval Daniel Richter s Estonií 25, před krajanem Svenem Steinbachem s MT77 a bronz odvezl z Lausitzringu Ingo Weiss s Tattus FR 1600. Dvoulitry opět bez účasti týmu Lutopol a jeho jezdce Radka Poláka, kdy část teamu přijela alepoň podpořit divácky ostatní jezdce, vyhrál nakonec domácí Tim Rädlein, který zvítězil letos poprvé, před krajanem Danny Ludererem z HKC Racing a Václavem Laušmannem z Vette Group. V D5 nad 2000ccm opět neměl konkurenci Lubomír Světinský s Dallarou GP2.

S Carboniacupem se setkáme letos podruhé a naposledy na trati u Orechovej Potoni ve středu 11.9. Tak prozatím s rychlými koly naviděnou.