#84 Jakub Kornfeil (CZE/KTM), PruestlGP, GP Valencie 2018

Moto / Motorsport

Kornfeil ve Valencii po pádu vybojoval bod, Abraham získal 2 body

Jakub Kornfeil v závěrečné Velké ceně Valencie vybojoval po pádu nakonec bod za 15. místo a v konečném pořadí letošního šampionátu třídy Moto3 je osmý. Vyrovnal tak své nejlepší umístění v mistrovství světa z roku 2016. Nečekaným a senzačním vítězem závodu se na mokré trati stal patnáctiletý Turek Can Öncü, jenž startoval na divokou kartu a byl to jeho první start v MS v životě. Poslední Grand Prix v královské třídě MotoGP vyhrál vicemistr světa Ital Andrea Dovizioso, Karel Abraham v závodě přerušeném deštěm dojel čtrnáctý a vybojoval 2 body.

Kornfeil měl dobrou šanci na posun v celkovém pořadí, ve hře bylo konečné šesté místo, protože jeho majitel Španěl Arón Canet upadl již v prvním kole. Bohužel před polovinou závodu Kornfeil skončil na zemi a z páté pozice se propadl mimo bodovaná umístění.

„Celý víkend jsem ani jednou nespadl a nakonec to přišlo v tu nejmíň vhodnou chvíli. Dostal jsem se na páté místo a cítil se dobře. Snažil jsem se soustředit jen sám na sebe a na svůj dobře rozjetý závod. Pak ale z ničeho nic přišel pád. Do zatáčky jsem nijak neletěl, ani nic nedělal jinak než obvykle, prostě se to sklouzlo a už jsem ležel,“ popsal svou nehodu Kornfeil.

Rivala Gabriela Rodriga ještě po stíhací jízdě předjel, ale ziskem bodu se na něj v konečné klasifikaci jen dotáhl. Ziskem 116 bodů si český jezdec vytvořil o čtyři body osobní rekord.

Öncü se stal ve věku 15 let a 115 dní nejmladším vítězem Grand Prix v historii a vyhrál také jako první turecký jezdec. Druhý skončil ve Valencii mistr světa Jorge Martín ze Španělska, třetí Brit John McPhee.

Závod MotoGP byl přerušen po 11 kolech, ale to již kroužilo po zmoklé trati pouhých 16 jezdců z původních 24. Upadl i mistr světa Marc Márquez a znovu si přitom podle všeho poškodil rameno.

Dovizioso po restartu zvítězil počtvrté v sezoně před Španěly Álexem Rinsem a Polem Espargarem, který se v MotoGP poprvé prosadil na stupně vítězů. Vybojoval první pódiové umístění v historii nejsilnější kubatury i pro značku KTM.

Karel Abraham v sezoně popáté bodoval, jeho maximem zůstalo 11. místo z předminulé GP Austrálie. S 12 body obsadil v šampionátu 23. místo, hůř na tom byl v nejsilnější třídě pouze v sezonách 2013 (24. místo/5 bodů) a 2015 (0 bodů).

Závod třídy Moto2 skončil ve Valencii triumfem vicemistra světa. Portugalec Miguel Oliveira za sebou nechal domácí jezdce Ikera Lecuonu a Álexe Márqueze. Světový šampion Francesco Bagnaia byl čtrnáctý.

Velká cena Valencie, závod mistrovství světa silničních motocyklů

Moto3: 1. Öncü (Tur./KTM) 43:06,370, 2. Martín (Šp./Honda) -4,071, 3. McPhee (Brit./KTM) -6,130, 4. Di Giannantonio -12,897, 5. Bastianini (oba It./Honda) -14,735, 6. Masiá (Šp./KTM) -21,984, …15. Kornfeil (ČR/KTM) -56,424.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Martín 260, 2. Di Giannantonio 218, 3. Bezzecchi (It./KTM) 214, 4. Bastianini 177, 5. Dalla Porta (It./Honda) 151, 6. Canet (Šp./Honda) 128, …8. Kornfeil 116.

Moto2: 1. Oliveira (Portug./KTM) 45:07,639, 2. Lecuona (Šp./KTM) -13,201, 3. Á. Márquez (Šp./Kalex) -22,175, 4. Pasini (It./Kalex) -28,892, 5. Gardner (Austr./Tech 3) -30,106, 6. Quartararo (Fr./Speed Up) -32,126.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Bagnaia (It./Kalex) 306, 2. Oliveira 297, 3. B. Binder (JAR/KTM) 201, 4. Á. Márquez 173, 5. Baldassarri (It./Kalex) 162, 6. Mir (Šp./Kalex) 155.

MotoGP: 1. Dovizioso (It./Ducati) 24:03,408, 2. Rins (Šp./Suzuki) -2,750, 3. P. Espargaró (Šp./KTM) -7,406, 4. Pirro (It./Ducati) -8,647, 5. Pedrosa (Šp./Honda) -13,351, 6. Nakagami (Jap./Honda) -32,288, …14. Abraham (ČR/Ducati) -1:10,628.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. M. Márquez (Šp./Honda) 321, 2. Dovizioso 245, 3. Rossi (It./Yamaha) 198, 4. M. Viňales (Šp./Yamaha) 193, 5. Rins 169, 6. Zarco (Fr./Yamaha) 158, …23. Abraham 12.

Zdroj: motogp.com, foto: Jakub Kornfeil – flickr.com