Rio Haryanto – GP2 Series 2015 (5. podnik 5 – Silverstone, Sprint Race)

Rio Haryanto – GP2 Series 2015 (5. podnik 5 – Silverstone, Sprint Race)

Motorsport / Okruhy

Pravidelně bodovat nebo být nejrychlejší – GP2 statistika

Formulová série GP2 má po pátém závodním víkendu v Silverstone (4.–5. 7. 2015) za sebou jíž 10 ostrých závodních jízd a tak je možno již trošku hodnotit a počítat..
Je lepší pravidelně bodovat nebo patřit k nejrychlejším jezdcům?
Na tuto otázku mě přivedl pohled na zajímavou statistiku právě po Velké ceně Anglie, tedy po 10 závodních jízdách formulové GP2 série 2015.
Zatím s přehledem vede Belgičan Stoffel Vandoorne, který si dokázal 9krát dojet pro body a má již 170 bodů. Přitom se probojoval 8krát na stupně vítězů a z toho získal 4 vítězství. K výhrám mu jistě dopomohla jeho rychlost v kvalifikacích, když dokázal získat hned 3 „pole positions“ z 5 kvalifikací.
Na druhém místě ho pronásleduje Američan Alexander Rossi, který má zatím průběžných 105 bodů. Na stupně se dostal 4krát, což je polovina v porovnání s vedoucím Belgičanem, ale jako jediný z celého startovního pole dokázal 10krát bodovat, takže z dosavadní každé závodní jízdy vydoloval body. Nejlepším výsledkem je u něj 2. místo a jednou vyhrál kvalifikaci.
Na průběžné třetí pozici je Indonésan Rio Haryanto, který dokázal zatím posbírat 91 bodů. A jeho cesta k bodům? Dokázal se na „bednu“ postavit hned 4krát, stejně jako druhý Rossi, ale na rozdíl od Američana dokázal získat 3 vítězství. Navíc taky pravidelně sbírá body, neboť z 10 závodních jízd si hned 8krát dojel pro body.
Takže je vidět, že první tři dokáží pravidelně bodovat, pouze třetí Haryanto nedokázal vyhrát kvalifikaci, přesto dokázal vybojovat 3 vítězství přímo na trati. Ke 4 vítězstvím Vandoorneho pomohly povedené vyhrané 3 kvalifikace.
Odpověď na otázku je těžká, Haryonto vyhrál 3krát, přesto je za druhým Rossim, který vítězství nemá, zato dokázal z každé závodní jízdy vydolovat body.
Ale určitě správný mix obou faktorů je dobrá cesta, a to se doposud daří nejlépe Belgičanovi Vandoornemu, který v 9 závodech z 10 bodoval. A že je hodně rychlý, dokazují jeho 8násobné stupně vítězů a z toho 4 vítězství.

GP2 séries 205 – Statistika

Statistika formulové GP2 série po závodě v Silverstone.

Foto a tabulka: www.gp2series.com

Štítky: /

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..