#20 Fabio Quartararo, FRA, Petronas Yamaha SRT, Gran Premio Red Bull de España 2020 (foto: motogp.com)

Moto / Motorsport

Salač v Jerezu neviděl cíl, Kornfeil poprvé bodoval

Motocyklový jezdec Filip Salač kvůli bolavé noze nedokončil Velkou cenu Andalusie, když si nohu poranil v sobotním tréninku. Závod třídy Moto3 vyhrál Japonec Tacuki Suzuki. Jakub Kornfeil skončil ve svém druhém závodě v MotoE dvanáctý a dokázal poprvé bodovat. V královské kubatuře MotoGP triumfoval stejně jako před týdnem Fabio Quartararo z Francie.

Filip Salač se v pátečním tréninku blýskl třetím nejrychlejším časem, ale v sobotu upadl a poranil si levou nohu. V kvalifikaci obsadil nakonec 15. místo. V závodě samotnéém však absolvoval jen osm kol, pak zajel do depa. Před týdnem v Jerezu Salač závod nedokončil po pádu. V celkovém hodnocení tak zůstal na osmi bodech, které si vyjel v březnové Velké ceně Kataru a v šampionátu klesl na 14. příčku.

Jakub Kornfeil své účinkování v MotoE (šampionát elektrických motocyklů) zahájil před týdnem 16. místem, když projel cílem s velkým odstupem poslední. Tentokrát ztrátu na soupeře dokázal snížit, ale bodoval díky pádům několika spupěřů. Za českým jezdcem dojel pouze Brazilec Eric Granado, který vyhrál minulý závod, protože se předtím rovněž ocitl na zemi. Vyhrál Švýcar Dominique Aegerter, který triumfoval v MotoE poprvé.

V nejsilnější třídě MotoGP vyhrál stejně jako minulou neděli jednadvacetiletý Francouz Quartararo, jenž opět opanoval také kvalifikaci a statoval z pole position. Jezdec satelitního týmu Yamahy má po dvou závodech plný počet bodů a při bodové ztrátě šampiona Marca Márqueze, který je zraněný, patří k hlavním adeptům na titul.

Na pódiu Quartarara doplnili jezdci továrního týmu Yamahy, do nějž se od příští sezony přesune. Druhé místo vybojoval domácí Španěl Maverick Viňales, jenž v předposledním kole předjel italského veterána Valentina Rossiho. Jednačtyřicetiletý Rossi se vrátil na pódium poprvé od loňské dubnové GP Ameriky a připsal si 235. stupně vítězů své kariéry v mistrovství světa a 199. v nejsilnější třídě.

Úřadující šampion Márquez ve Velké ceně Andalusie nestartoval, neboť si Španěl po pádu v předchozím závodu zlomil paži. Sice se zkoušel v sobotu zapojit do dvou tréninků, ale bolest mu nakonec nedovolila absolvovat závod, takže na svém kontě má nula bodů.

V Moto2 si dojel pro první vítězství Ital Enea Bastianini, který v této kategorii závodí druhým rokem. Za ním skončili jeho krajané Luca Marini a Marco Bezzecchi. Bastianini se dotáhl na rozdíl dvou bodů na lídra šampionátu Japonce Tecuju Nagašimu, který tentokráte skončil jedenáctý.

Mistrovství světa silničních motocyklů bude pokračovat za dva týdny v Brně, kde se opět pojede kvůli koronaviru bez diváků.

Výsledky Velké ceny Andalusie, mistrovství světa silničních motocyklů

Moto3: 1. Suzuki (Jap./Honda) 39:18,861, 2. McPhee (Brit./Honda) -0,064, 3. Vietti (It./KTM) -0,134, 4. Darryn Binder (JAR/KTM) -0,628, 5. Rodrigo (Arg./Honda) -0,817, 6. Fernández (Šp./KTM) -2,742, …Salač (ČR/Honda) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 3 závodech): 1. Arenas (Šp./KTM) 50 b., 2. Suzuki 44, 3. McPhee 40, 4. Ogura (Jap./Honda) 36, 5. Rodrigo 30, 6. Vietti 27, …14. Salač 8.

Moto2: 1. Bastianini 39:23,922, 2. Marini -2,153, 3. Bezzecchi (všichni It./Kalex) -3,243, 4. Lowes (Brit./Kalex) -3,817, 5. Canet (Šp./Speed Up) -9,155, 6. Martín (Šp./Kalex) -11,988.

Průběžné pořadí MS (po 3 závodech): 1. Nakašima (Jap./Kalex) 50, 2. Bastianini 48, 3. Marini 45, 4. Canet 30, 5. Baldassarri (It./Kalex) 28, 6. Martín 26.

MotoGP: 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 41:22,666, 2. Viňales (Šp./Yamaha) -4,495, 3. Rossi (It./Yamaha) -5,546, 4. Nakagami (Jap./Honda) -6,113, 5. Mir (Šp./Suzuki) -7,693, 6. Dovizioso (It./Ducati) -12,554.

Průběžné pořadí MS (po 2 závodech): 1. Quartararo 50, 2. Viňales 40, 3. Dovizioso 26, 4. Nakagami 19, 5. P. Espargaró (Šp./KTM) 19, 6. Rossi 16.

MotoE: 1. Aegerter (Švýc.) 10:54,366, 2. Torres (Šp.) -2,688, 3. Casadei (It.) -3,759, …12. Kornfeil (ČR) -13,641.

Průběžné pořadí (po 2 závodech): 1. Aegerter 41, 2. Torres 30, 3. Granado (Braz.) 28, …16. Kornfeil 4.

Text: Milan Spurný, zdroj: motogp.com a ČTK, foto: motogp.com