#84 Jakub Kornfeil (CZE/KTM), PruestlGP, GP Rakouska 2018, Red Bull Ring

Moto / Motorsport

Salač zakončil sezonu pátým místem ve Valencii

Filip Salač v posledním závodě své první kompletní sezony mistrovství světa silničních motocyklů zaznamenal ve Velké ceně Valencie životní páté místo. Jakub Kornfeil, druhý český jezdec v třídě Moto3, si dojel na patnácté pozici pro jeden bod. V královské kubatuře MotoGP zakončil svůj suverénní rok dvanáctým vítězstvím mistr světa Španěl Marc Márquez, Karel Abraham bodoval na 14. příčce.

Salač plně využil vydařenou sobotní kvalifikaci, díky níž startoval z šesté pozice. Závod byl o několik minut opožděn kvůli pádu několika jezdců v zaváděcím kole a po třech okruzích byl znovu přerušen po další hromadné havárii. Salač se i po restartu držel v popředí a nakonec dojel v závěru pětičlenné vedoucí skupiny v těsném kontaktu s jezdci před sebou. Salač si výrazně vylepšil svůj dosud nejlepší výsledek v motocyklovém šampionátu, jímž bylo deváté místo ze zářijové Velké ceny San Marina.

Jeho zkušenější týmový kolega Kornfeil po startu za zadní části roštu získal na závěr sezony bod a obsadil konečné 14. místo. Debutant Salač byl třiadvacátý. Cesty českých kolegů ze stáje Redox Prüstel GP se příští sezonu rozejdou. Kornfeil bude jezdit za španělský tým RBA Skull Rider, Salač za VNE Snipers.

Pro první vítězství v kariéře si dojel šestnáctiletý španělský nováček Sergio García. Na pódium ho doprovodili Ital Andrea Migno a krajan Xavier Artigas, jenž senzačně skončil třetí ve svém prvním závodě mistrovství světa.

V královské třídě MotoGP si dojel pro vítězství šestinásobný mistr světa Márquez (Honda). Španělský jezdec se dostal do čela před vítěze kvalifikace Fabia Quartarara (Yamaha) v osmém kole a dosáhl na dvanácté vítězství v devatenáctém závodu sezony. Francouz Quartararo dojel popáté v sezoně druhý, pódium zkompletoval Australan Jack Miller.

Karel Abraham zakončil osmou sezonu v MotoGP čtrnáctým bodovaným místem. O příčku před ním dojel trojnásobný světový šampion v nejsilnější kubatuře Jorge Lorenzo ze Španělska, jenž ve čtvrtek oznámil, že Velká cena Valencie je jeho posledním závodem v kariéře.

Výsledky VC Valencie, mistrovství světa silničních motocyklů

Moto3: 1. García (Šp./Honda) 25:17,918, 2. Migno (It./KTM) -0,005, 3. Artigas (Šp./Honda) -0,180, 4. Suzuki (Jap./Honda) -0,246, 5. Salač (ČR/KTM) -0,328, 6. Canet (Šp./KTM) -3,016, …15. Kornfeil (ČR/KTM) -12,661.

Konečné pořadí MS (po 19 závodech): 1. Dalla Porta (It./Honda) 279, 2. Canet 200, 3. Ramírez (Šp./Honda) 183, 4. Arbolino (It./Honda) 175, 5. McPhee (Brit./Honda) 156, 6. Vietti (It./KTM) 135, …14. Kornfeil 78, 23. Salač 32.

Moto2: 1. B. Binder (JAR/KTM) 25:30,766, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) -0,735, 3. Navarro (Šp./Speed Up) -1,045, 4. Manzi (It./MV Agusta) -1,185, 5. Martín (Šp./KTM) -8,066, 6. Fernández (Šp./Kalex) -8,311.

Konečné pořadí MS (po 19 závodech): 1. Á. Márquez (Šp./Kalex) 262, 2. B. Binder 259, 3. Lüthi 250, 4. Navarro 226, 5. Fernández 207, 6. Marini (It./Kalex) 190.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 41:21,469, 2. Quartararo (Fr./Yamaha) -1,026, 3. Miller (Austr./Ducati) -2,409, 4. Dovizioso (It./Ducati) -3,326, 5. Rins (Šp./Suzuki) -3,508, 6. M. Viňales (Šp./Yamaha) -8,829, …14. Abraham (ČR/Ducati) -1:04,871.

Konečné pořadí MS (po 19 závodech): 1. M. Márquez 420, 2. Dovizioso 269, 3. M. Viňales 211, 4. Rins 205, 5. Quartararo 192, 6. Petrucci (It./Ducati) 176, …24. Abraham 9.

Text: Milan Spurný, foto: Jakub Kornfeil – flickr.com