Ott Tänak, mistr světa 2019 v automobilových soutěžích, foto: Pavel Pustějovský

Motorsport / Rallye

Tänak je mistrem světa v rallye, skončila francouzská éra?

Ott Tänak, estonský dvaatřicetiletý pilot Toyoty, se stal poprvé mistrem světa v automobilových soutěžích, na což mu stačilo v Katalánské rallye druhé místo za Belgičanem Thierrym Neuvillem, který letos startoval za volantem vozu Hyundai. Tovární jezdec Škody Jan Kopecký obsadil v předposlední rallye sezony 11. pozici, ve třídě WRC2 Pro byl druhý.

V rallyovém šampionátu po 15 letech skončila nadvláda francouzských pilotů, když Tänak přerušil sérii, která začala v roce 2004 vládou Sébastiena Loeba a poté šestkrát za sebou světovému rallye vládl jeho krajan Sébastien Ogier.

#8 Tänak – Järveoja, Toyota Gazoo Racing WRT, Toyota Yaris WRC (foto: Pavel Pustějovský)

Francouz Ogier na voze Citroën C3 WRC měl před startem Katalánské rallye ještě naději na vybojování dalšího svého titul, ale ta se rozplynula již v páteční etapě, kdy přišly problémy s posilovačem řízení. Následně Estonec udržel potřebný bodový náskok před Neuvillem a titul šampiona si vítěz šesti letošních soutěží pojistil ještě prvenstvím v závěrečné rychlostní zkoušce (Power Stage), což mu vyneslo pětibodový bonus.

Na Neuvilla, který vyhrál letošní Katalánskou rallye, ztratil Tänak 17 sekund a třetí v cíli Španěl Dani Sordo za ním zaostal o pouhých 0,4 sekundy. Ogier, který si vytrpěl své páteční problémy, byl na šotolinových a asfaltových tratích nakonec v Katalánsku osmý. Před Australskou rallye, posledním světovým soutěžáckým podnikem, ve mistrovství světa Tänak o 36 bodů před druhým Neuvillem, což je již nedostižný bodový odstup.

#11 Neuville – Gilsoul, BEL, Hyundai Shell Mobis WRT, Hyundai i20 Coupe WRC (foto: Pavel Pustějovský)

Výsledky Katalánská rallye 2019

1. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) 3:07:39,6, 2. Tänak, Järveoja (Est./Toyota Yaris) -17,2, 3. Sordo, Del Barrio (Šp./Hyundai i20) -17,6, 4. Loeb, Elena (Fr., Mon./Hyundai i20) -53,9, 5. Latvala, Anttila (Fin./Toyota Yaris) -1:00,2, 6. Evans, Martin (Brit./Ford Fiesta) -1:14,2, …11. Kopecký, Hloušek (ČR/Škoda Fabia R5 Evo) -9:19,3.

Průběžné pořadí mistrovství světa (po 13 ze 14 závodů):

1. Tänak 263 bodů, 2. Neuville 227 b., 3. Ogier (Fr./Citroën C3) 217 b., 4. Mikkelsen (Nor./Hyundai i20) 102 b., 5. Evans 102 b., 6. Meeke (Brit./Toyota Yaris) 98 b., …18. Kopecký 5 b.

Pořadí týmů: 1. Hyundai 380 bodů, 2. Toyota 362 b., 3. Citroën 284 b., 4. M-Sport Ford 218 b.

Text: Milan Spurný, foto: Pavel Pustějovský