Nová hala v Nyse

Volejbal v zemi mistrů světa

V polském městě Nysa, vzdáleném cca 22 km od českých hranic, se ve středu (23.1.) konalo čtvrtfinále polského poháru ve volejbalu mužů. Účastník 1. ligy domácí Stal Nysa přivítal na své palubovce účastníka z nejvyšší volejbalové soutěže PlusLigy tým ONICO Warzsawa. Stal Nysa se v současné době pohybuje okolo čtvrtého místa 1. ligy a ONICO je s odstupem na druhém místě PlusLigy.

Podle očekávání do turnaje čtyř nejlepších postoupili hráči z Warszawy , ale domácí podali nebojácný výkon. První a poslední set s přehledem vyhráli hosté, kteří postupně navyšovali náskok až na konečných sedm bodů. Ve druhém setu od počátku vedl Stal a mírný náskok udržel až do konce setu. Obdobný průběh, ale v obráceném garde měl i třetí set, ale v koncovce za stavu 21:23 v neprospěch domácích, rozhodčí svým výrokem domácí poškodil a hosté set uhráli poměrem 21:25. O co šlo? Útočící hostující hráč poslal míč do autu, avšak rozhodčí pískl teč domácího blokaře nad sítí. I přes protesty hráčů i trenéra rozhodčí nepřipustil použití záznamové techniky (volejbalového jestřábího oka) určené k řešení obdobných sporných situací, a přiznal rovnou míč hostům. Kdoví, jak by zápas v opačném případě skončil. Myslím si, že ONICO by si postup nenechal vzít.

Polsko, potažmo i Nysa žije volejbalem a vyprodaná nová hala (cca3000 diváků) byla toho důkazem. A není se co divit, Poláci v loňském roce obhájili titul mistrů světa a volejbal je tak na výsluní.

Stal Nysa – ONICO Warszawa 1:3 (18:25, 25:21, 21:25, 18:25)

Stal: Maciej Zajder, Łukasz Kaczorowski, Bartosz Bućko, Moustapha M’Baye, Patryk Szczurek, Michał Makowski – Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Jarosław Mucha, Łukasz Owczarz, Mateusz Nożewski, Dawid Bułkowski.
ONICO: Antoine Brizard, Bartosz Kurek, Bartosz Kwolek, Piotr Łukasik, Graham Vigrass, Andrzej Wrona – Damian Wojtaszek (libero) oraz Rodriguez Rafael Araujo, Jakub Kowalczyk, Jan Nowakowski, Nikołaj Penczew.

Pro úplnost ještě konečné výsledky polského poháru.