#11 Neuville–Gilsoul, BEL, Hyundai i20 Coupe WRC, Hyundai Shell Mobis WRT

Motorsport / Rallye

WRC: Neuville ukončil francouzskou nadvládu na Rallye Monte Carlo

Rallyový šampionát začal triumfem Thierryho Neuvillea z Belgie, který pro tým Hyundai Motorsport vybojoval letošní první vítězství. V nedělní čtvrté etapě dokázal ještě zrychlit a předčil oba jezdce týmů Toyota Gazoo Racing Sébastiena Ogiera a Elfyna Evanse, za kterými se celou soutěž v těsném závěsu držel na třetí pozici.

Francouz Ogier dojel se ztrátou 12,6 sekundy druhý a skončila jeho nepřetržitá série šesti triumfů v Monackém knížectví. Sedminásobný vítěz závodu v posledním testu (Power Stage) odsunul o 1,7 sekundy na třetí místo britského týmového kolegu Evanse, který startoval do závěrečné etapy Rallye Monte Carlo jako průběžný lídr soutěže.

Neuville po třech etapách držel třetí místo s minimální ztrátou 6,4 sekundy, ale v čtyřdílném programu posledního dne nenašel přemožitele. Závěrečnou speciálně bodovanou erzetu vyhrál před Ogierem o 0,016 sekundy a v Monte Carlu vytěžil maximální počet 30 bodů.

V Monaku byl dosud nejlépe vloni druhý, v roce 2016 tu skončil třetí. Letos ukončil nadvládu francouzských jezdců, kteří soutěži dominovali od roku 2010, kdy vyhrál Brian Bouffier. Další dva ročníky ovládl další sedminásobný vítěz Sébastien Loeb, pak přišla Ogierova éra.

Za vedoucím triem skončil s více než tříminutovou ztrátou Fin Esapekka Lappi s fordem. Úvodní soutěž skončila neúspěchem pro úřadujícího šampiona Estonce Otta Tänaka, který ve druhé etapě po těžké nehodě odstoupil.

WRC: Rallye Monte Carlo – úvodní podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích

Pořadí po 16 ze 16 RZ: 1. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) 3:10:57,6, 2. Ogier, Ingrassia (Fr./Toyota Yaris) -12,6, 3. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -14,3, 4. Lappi, Ferm (Fin./Ford Fiesta) -3:09,0, 5. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -4:17,2, 6. Loeb, Elena (Fr., Mon./Hyundai i20) -5:04,7.

Průběžné pořadí MS (po 1 z 13 závodů): 1. Neuville 30, 2. Ogier 22, 3. Evans 17, 4. Lappi 13, 5. Rovanperä 10, 6. Loeb 8.

Text: Milan Spurný, foto: Hyundai Motorsport GmbH / Helena El Mokni